Změny na prsou

V těhotenství zpravidla zaznamenáte také změnu poprsí a to jak jejich velikost, tak jejich citlivost. Dvorce okolo bradavek ztmavnou a mohou se tvořit i pigmentové skvrnky, které po porodu většinou zase zmizí. Na prsech se objevují modré žilky, ty ale signalizují dodávky živin od matky k dítěti.

Může se objevit také pálení, ale není to nic hrozného. Některé ženy to už zažily, když například začínaly brát antikoncepci a u některých žen se toto mravenčení objevuje pravidelně před každou menstruací. Pokud ke zvětšení prsů nedojde, nemějte strach. Ani toto nemusí to vždy být pravidlem.

Občas se ale prsa zvětší až na dvojnásobek a bolest je o to intenzivnější. Bývá to však spíše u prvorodiček. Je proto dobré si v těhotenství mazat jak bříško, tak prsa, krémem pro zvýšení odolnosti kůže, aby Vám po porodu na kůži nezůstaly tzv. strie ( drobné jizvičky, které vzniknou následkem ztenčení spodní vrstvy kůže, zpravidla vznikají po náhlém natažení kůže (nejčastěji v pubertě, těhotenství, rychlé zhubnutí či ztloustnutí).

Prsy se zvětšují proto, aby bylo možno po narození dítě kojit (zvětšení mléčných žláz a zvýšenou hladinou estrogenů). Naštěstí je vše uzpůsobeno tak, aby všechny ženy, ať už s velkým či malým poprsím, měly připravené vše, co je potřebné pro přicházející miminko.

Pokud Vás prsa bolí opravdu hodně, doporučuje se dát si teplou koupel, levandulový zábal nebo můžete zkusit zakoupit v lékárně různé olejíčky, nebo doplňky stravy určené na bolestivá prsa. Zkuste a třeba Vás to příjemně překvapí. Nejprve se však o užívání potravinových doplňků poraďte s lékařem.

Kromě toho není od věci pořídit si vhodnou podprsenku, která Vám může také hodně ulehčit.

Prsa se sice po uplynutí doby určené ke kojení zase zmenší, jejich tvar však může být jiný, než býval (tvar prsu směrem dolů). Na tvar poprsí mají vliv hormony, mateřství a kojení, ale také přibývající věk, počet odkojených dětí a také v období menopauzy, kdy se hladina estrogenů markantněji sníží, tím dojde k menší pružnosti prsu, takže se zmenší a také ztrácí tvar.

Nezoufejte, existuje řada cviků, které by Vám měly pomoci. Kromě toho můžete svůj tvar poprsí ovlivnit i správnou životosprávou. A to zejména vyhnutí se kávě, černému čaji, čokoládě a alkoholu, které nepříznivě působí na hladinu estrogenů. Dobré je zařadit do jídelníčku vlákninu a bílkoviny.