Nevolnost, závratě

Nevolnosti jsou nejnepříjemnějším příznakem těhotenství a obvykle se vyskytují v ranném stádiu – tedy zhruba první tři měsíce těhotenství.

Nejčastěji se vyskytují ráno, ale mohou se dostavovat i v jinou denní dobu. Nevolnost způsobuje hormon HCG vylučovaný placentou do krevního oběhu a zapříčiňuje, že pachy, které se Vám za normálních okolností zdály úplně normální, jsou Vám náhle nepříjemné a je Vám z nich nevolno.

Může se také stát, že ženy, které byly náruživé kuřačky najednou nemohou snést cigaretový kouř a přestanou kouřit ze dne na den. Také jídlo, které jste třeba dříve vůbec nejedli, vám najednou zachutná.

K tomu, aby jste se cítili lépe, Vám mohou napomoct určité zásady životosprávy v době těhotenství, které se týkají zejména skladby jídelníčku, který by měl obsahovat hlavně sacharidy. Je vhodné nejíst naráz velké množství jídla, ale spíše jíst často menší porce. Po ránu je vždy lepší nevstávat rychle a předtím, než vstanete, je vhodné sníst nějaké sušenky, nebo celozrnný chléb.

V období těhotenství se doporučuje vyvarovat se smažených jídel, které mohou způsobovat větší nevolnosti a také sníst alespoň jedno teplé jídlo za den a také je dobré dát si něco malého (např. jogurt) těsně před tím, než půjdete spát.

Pít by se mělo ještě více (až tři litry denně), než v běžném stavu a to mezi jídly. Během dne se také doporučuje mít u sebe nějaké sušenky a také bonbóny, které zaručí rychlý přísun sacharidů a zabrání možné nevolnosti.

Většinu žen trápí nevolnost do té doby, než se trochu najedí a poté je vše v pořádku, ale některé ženy trpí těžší nevolností a zvracením, někdy i po celý den, což může způsobovat až dehydrataci. V takovém případě je žádoucí vyhledat lékaře, který Vám předepíše tabletky určené pro tento typ nevolnosti. Kromě toho si občas dopřejte zázvor, který také pomáhá při nevolnostech.

Závratěmi trpí nejvíce ženy, které v době těhotenství kouří, nebo požívají alkoholické nápoje. Závrať ale může být vyvolána také stísněnými prostory, kde je moc lidí, málo vzduchu atp. (MHD, výtahy). V tom případě je dobré si na chvíli sednout a zhluboka dýchat, popřípadě vyjít na čerstvý vzduch a trochu se projít.