Únava a přecitlivělost

Častým příznakem možného otěhotnění je také únava, přecitlivělost a větší výkyvy nálad. Můžete mít pocit, že Vás často dojímají filmy, cítíte se zmatená, máte deprese a úzkostné stavy nebo je Vám k pláči z věcí, které by Vám za normálních okolností přišly normální. Mohou se Vám také zdát děsivé sny. Nálady mohou být také různé - jste pořád protivná, všechno Vám vadí a nejraději byste se zavřela v pokoji a s nikým nemluvila.

Tzv. těhotenský pláč je zcela normálním jevem, je podobný stavu opilosti, kdy se Vám najednou zničehonic objeví plačtivá nálada. Občas jej zažívají dokonce i muži.

Někdy ženy tvrdí, že jsou spíše bojovné, rády si všechno vyříkají a spíše jsou agresivnější. To se také může stát, obzvlášť, když čekáte chlapečka (tzv. ovládání mužským hormonem). K tomu se ale klidně může vyskytovat i přehnaná plačtivost, zmatek atp.

V prvním trimestru se také objevuje zvýšená únava, pořád by se Vám chtělo jen spát a odpočívat, což pokud chodíte ještě do práce, může být závažnější překážkou. Po zhruba čtyřech měsících tyto příznaky zvolna mizí, ale objevují se ještě ve fázi před porodem. Únava může být způsobena také nedostatkem železa.

Tento příznak postihuje skoro všechny ženy a je dobré si častěji odpočinout, protože to také souvisí s nevolností, která se následkem únavy může dostavit.

Příčiny Vaší únavy mohou být fyziologického rázu, kdy dochází ke změně příjmu kyslíku, výkyvům hladiny hormonů, změny metabolismu a vývoji zárodku. Mohou být ale i psychické, kdy přichází právě výše popsaná přecitlivělost, výkyvy nálad, přehnaná plačtivost.

A v neposlední řadě jde také o změnu životního stylu, který s přicházejícím těhotenstvím a následně s příchodem novorozence souvisí. Váš denní režim byl doposud nějak nastaven a nyní musí být náhle změněn.

Na chronickou únavu existuje také mnoho relaxačních cvičení.

Pokud jste teprve na začátku těhotenství a uvažujete o tom, že byste měla odejít z práce, poraďte se s lékařem, zda je to ve Všem případě bezpodmínečně nutné. Pokud však zastáváte fyzicky náročnou práci nebo máte rizikové těhotenství, v takovém případě se samozřejmě doporučuje práci přerušit. Jestliže ale zastáváte takovou práci, která není fyzicky náročná, pak nemusí být nutné ji hned přerušovat.