Těhotenský test

Jestliže máte sebemenší podezření na možné těhotenství, pozorujete na sobě například některé z příznaků signalizující počáteční stádium těhotenství (vynechání menstruace, nevolnost, spavost, chutě, nálady), nejspolehlivější a nejpohodlnější metodou, jak se dobrat k výsledku ať už šťastnému nebo méně šťastnému, je provedení domácího těhotenského testu.

Domácí těhotenské testy jsou volně prodejné ve všech lékárnách a vybírat můžete z různých typů (proužek, kazeta, midstream) a cenových kategorií, které dnešní trh nabízí.

Spolehlivost testování je vysoká, uvádí se až 99 % a důležité je v tomto případě hlavně správné použití podle instrukcí v návodu použití, a také správné načasování.

Jejich provedení je velmi snadné, stačí na pár vteřin ponořit testovací proužek do ranní moči, poté několik minut vyčkat a zhodnotit výsledek. Dvě čárky v testovací zóně znamenají, že jste těhotná (test je pozitivní), jedna čárka pak znamená, že test je negativní a těhotná nejste.

Těhotenské testy sledují přítomnost hormonu HCG, který se vylučuje v době těhotenství do moči a krevního oběhu.

Kromě domácích testů si tedy lze zajít i na krevní testy, ze kterých je možno výsledek získat o něco dříve, než z běžných testů.

Některé těhotenské testy můžete zakoupit ve dvoubalení - testy jsou zde dva - jeden si provedete hned a pokud si nejste jistá, je možné ho zhruba po týdnu zopakovat, abyste se přesvědčila, že výsledek je stejný.

Po pozitivním výsledku těhotenského testu už nezbývá, než se objednat na gynekologii, kde Vám lékař udělá krevní testy a následně provede ultrazvukové vyšetření a výsledek bude potvrzen nejspolehlivěji.

Pokud byste ráda otěhotněla, avšak nedaří se, existují tzv. ovulační testy, fungující na stejném principu, jako testy těhotenské. Ovulační testy však zjišťují, kdy máte období plodných dnů a místo hormonu HCG je zde zjišťována přítomnost tzv. luteinizačního hormonu.