Vynechání menstruace

Vynechání menstruace je typickým příznakem možného otěhotnění. V případě, že jste nedostali pravidelnou menstruaci ve Vašem obvyklém termínu, měli byste si udělat těhotenský test, který se zpravidla doporučuje dělat hned první den vynechání, ale i dny následující.

Může se také stát, že je menstruace zpožděna následkem stresu, ať už obávaného či chtěného těhotenství, nebo stresu pramenícího z jiných problémů (rychlý úbytek váhy – nedostatek tukové tkáně, která pomáhá k přeměně hormonů a zdravému průběhu menstruace, často touto poruchou trpí dívky s anorexií; vážnější nemoc jako např. nádor na vaječnících, depresivní stavy).

Některé ženy však nemají pravidelnou menstruaci skoro nikdy, přichází někdy dřívě, jindy později a někdy vůbec a proto se ani na tento příznak nelze spolehnout s určitostí.

Vynechávání menstruace neboli Amoneorea může být způsobena také špatnou funkcí štítné žlázy a proto je v takovém případě nezbytné vyhledat endokrinologa, který nejprve udělá krevní testy a posléze se zjišťuje, zda u ženy vůbec dochází k ovulaci.

Další možnou příčinou vynechání menstruace je vysazení hormonální léčby, nebo hormonální antikoncepce. Jsou známy i případy, kdy ženy po vysazení antikoncepčních pilulek nedostaly menstruaci celý rok. Často si pak ženy myslí, že po vysazení antikoncepce ihned otěhotněly, ale tělo je pouze zmateno.

Vynechání menstruace, i když Vám test vyjde negativní, rozhodně nezanedbávejte a vyhledejte pomoc lékaře, protože s každým vynecháním menstruace se zvyšuje riziko možné neplodnosti. Často se tento problém ženami opomíjí a je možné, že trpíte vážnější nemocí, nebo neplodností.

A naposled je nutné uvést ještě jednu příčinu možného vynechání menstruace a to je menopauza, která vynecháváním a nepravidelností začíná a posléze se menstruování úplně vytratí. V tomto případě je vynechání měsíčků naprosto přirozené, stejně jako v případě těhotenství a také v pubertě.