Test gravidity u lékaře

Kromě těhotenských testů, které si můžete udělat v pohodlí domova, můžete navštívit odborného ženského lékaře, který Vám provede test gravidity krevními testy, hmatem, nebo ultrazvukem.

V podstatě se jedná o stejný princip, jako u domácího testování z moči – s tou výjimkou, že je přítomnost hormonu HCG testována z krve. K otestování stačí jen malé množství krve a výsledky jsou velice spolehlivé.

Lékař Vám také může provést ultrazvuk, kterým lze zároveň vyloučit mimoděložní těhotenství, ale ten se dělá nejdříve v pátém týdnu těhotenství, kdy je plod malinký okolo 5 mm. V 6. týdnu už můžete zpozorovat aktivitu srdce plodu.

Výhodou krevních testů je to, že z nich lze rychleji zjistit přítomnost hormonu HCG, než běžnými domácími testy. Tato metoda je však nákladnější.

Krevní testy stejně jako ultrazvuk dokáží odhalit mimoděložní těhotenství, které by se jindy projevilo až mnohem později, kdy už přicházejí velmi závažné problémy, se kterým ženy stráví dlouhé dny na jednotce intenzivní péče.

Mnoho žen se obává, že ultrazvukové vyšetření zvláště v ranném stádiu je pro plod nebezpečné, není však nutné se obávat. Lékař Vám jistě všechno dopodrobna vysvětlí a budete spokojená. Ultrazvuk má ty výhody, že na něm lze odhalit jak možné mimoděložní těhotenství, těhotenství vícečetné, tak později i možné genetické vady správného vývoje plodu.

V počátečním stádiu (zhruba 11.-14. týden) se provádí předběžný test na záchyt některých možných genetických vad (chybějící nosní kůstky, riziko genetických vad), který také zjišťuje velikost plodu a určí se předpokládané datum porodu.

Po tomto vyšetření pak následuje test komplexní, který už zjišťuje větší podrobnosti o riziku genetických vad ve vývoji plodu.

Genetický test na odhalení vrozených vad, tzv. Triple test (trojitý test) se provádí zhruba v 16-18 týdnu těhotenství a testuje hladinu tří bílkovin (AFP, HCG a E3).

AFP (alfafetoprotein) se vztahuje na nervovou část, HCG (thoriový gonadotropin) k riziku Downova syndromu a E3 (volný estriol) k možnému rizikovému těhotenství.

Uvádí se, že tento druh testu může odhalit až 65% možných genetických vad. Kromě tohoto testu se také provádějí testy nestandardní, za které se musí připlatit.