Bolesti v podbřišku, časté močení

Některé ženy se v průběhu těhotenství setkávají s bolestmi v podbřišku. Pokud jste těhotná a těmito obtížemi trpíte, není nutné se příliš znepokojovat. Jestliže jsou bolesti hodně velké, časté, nebo provázené krvácením, nutí Vás například změnit polohu, může to signalizovat určitý problém a v takovém případě určitě vyhledejte lékaře.

Nejvíce žen vnímá tuto bolest napravo, ale mohou se objevit též vlevo, nejvíce jimi trpí prvorodičky a ženy, které jsou drobnější postavy. Bolest je popisována jako pichlavá, bodavá a v průběhu těhotenství se může posouvat výše až k oblasti pupíku. Občas je možná záměna se zánětem slepého střeva a tento problém je vždy nutno vyloučit. Proto jakékoli signály naznačující zánět slepého střeva prokonzultujte s lékařem, který Vás vyšetří a bude dále monitorovat Váš stav.

Bolesti jsou způsobeny jak samotným růstem dělohy, tak i fyzickou námahou. Pokud tedy trpíte těmito bolestmi, bude lepší omezit fyzické aktivity.

Časté močení je rovněž příznakem provázejícím těhotenství. Objevuje se zvláště v noci a je zapříčiněno tím, že se děloha zvětšuje a následně tlačí na močový měchýř a také v důsledku většího výkonu ledvin, které se snaží, aby byly vyloučeny všechny odpadní látky.

Častým močením netrpí všechny ženy, ale pokud je tímto příznakem těhotenství provázeno, doporučuje se při močení být v předklonu, což velmi usnadňuje úplné vyprázdnění močového měchýře.

Někdy se může stát, že časté močení vyvolá zánět močových cest, ale to lze snadno rozpoznat pálením při močení, bodavou bolestí, močením krve atp.

Abyste nemusela běhat neustále na záchod – obzvláště v noci, snažte se před spaním omezit (v žádném případě ne vynechat) příjem tekutin.

Časté močení se objevuje hlavně v začátku těhotenství a pak také v měsíci devátém, kdy dítě opět sestupuje do dělohy.

Zhruba ve 2 % těhotenství se vyskytuje tzv. onemocnění ledvinových pánviček – ztížení odtoku moče. Někdy jsou příznaky jen velmi malé, jindy se mohou vyskytovat zvýšené teploty, nebo bolest v ledvinové oblast a léčí se klidným ležením, dietou a léky vhodnými k pokročilosti těhotenství. Taktéž se mohou objevit záněty močového měchýře nebo močové trubice.